Kompletny przewodnik po polskiej porcelanie

Jak jest historia polskiej ceramiki

Historia polskiej ceramiki jest ściśle związana z historią Polski. Najstarszą znaną ceramiką w Polsce jest waza z okresu mezolitu (8500-4000 p.n.e.).

Polscy garncarze wytwarzali ceramikę co najmniej od X wieku.

W XVI wieku polscy garncarze przenieśli się do Krakowa i zaczęli produkować wysokiej jakości ceramikę na eksport.

Wiek XVII przyniósł wzrost konsumpcji krajowej ceramiki, co było spowodowane rozwojem klasy średniej i wzrostem wymiany handlowej z innymi krajami europejskimi.

W 1824 roku w Łodzi wprowadzono produkcję porcelany. Pierwszą fabrykę założył William Duesbury, który wcześniej pracował w Derby Porcelain.

Materiały używane w polskich wyrobach porcelanowych

Materiały stosowane w wyrobach z polskiej porcelany są bardzo różnorodne. Istnieją dwa główne rodzaje materiałów – naturalne i sztuczne.

Naturalne materiały używane w wyrobach z polskiej porcelany to kaolin, skaleń i glinka biała. Materiały sztuczne obejmują dolomit, talk i krzemionkę.

Najpopularniejszymi rodzajami porcelany są porcelana biała oraz porcelana kremowa lub biszkoptowa. Proces tworzenia tych dwóch typów jest nieco inny. Biała porcelana powstaje poprzez wypalanie surowca w wysokiej temperaturze przez długi czas w celu usunięcia z niego wszelkich zanieczyszczeń. Daje to czysto biały kolor, który dobrze odbija światło i nadaje się do naczyń lub przedmiotów dekoracyjnych o nieprzezroczystym wykończeniu, takich jak wazony lub figurki.

Różne style polskiej ceramiki i porcelany

Chociaż istnieje wiele różnych stylów polskiej ceramiki i porcelany, jednym z najbardziej znanych jest biała porcelana.

Biała porcelana jest popularna, ponieważ jest trwała i może być używana zarówno do celów dekoracyjnych, jak i jako zastawa stołowa. Nie trzeba go również glazurować ani malować, aby była piękna, co czyni ją przystępną cenowo opcją zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

Jak dbać o polskie wyroby z porcelany?

Polska porcelana jest delikatna i należy się z nią obchodzić ostrożnie. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja polska porcelana będzie trwała przez długi czas, ważne jest, aby postępować zgodnie z zalecanymi wskazówkami pielęgnacyjnymi.

Wyroby z polskiej porcelany nie są przeznaczone do codziennego użytku, dlatego nie nadają się do zmywania naczyń ani kuchenki mikrofalowej. Należy je czyścić ręcznie miękką szmatką i wyłącznie wodą.

Na polskich wyrobach porcelanowych nie należy stosować żadnych materiałów ściernych ani chemikaliów. Polska porcelana jest wrażliwa na nagłe zmiany temperatury i wilgotności, dlatego najlepiej przechowywać ją w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.